Sedací vaky vybírejte i podle potahu

Plyš – vyrábí se z přírodního nebo syntetického vlákna, které je tkáno ve smyčkách. Vlákno je velmi tenké, jedná se o tzv. vlasovou textilii, pro kterou je typická nesmírná hebkost, poddajnost a měkkost. Plyš je dokonce měkčí než samet a zároveň velmi hřejivý. Plyšové potahy se ovšem hodí pouze do interiéru a navíc se hůře čistí. Jsou ovšem nesmírně příjemné pro relaxaci na holou kůži, což oceníte hlavně v létě v plavkách.žena sedící na nepohodlné pohovce.jpg
Syntetická kůže – pro umělou kůži se dříve používal vžitý název „koženka“, dnes se většinou uvádí termín „ekokůže“. Je to velmi často využívaný materiál, který je odolný vůči běžnému otěru při sezení, ale nedokáže si poradit s ostrými hranami a rohy nábytku, nebo s ostrými předměty, i když kožence nevadí zvířecí drápky. Výhodou je možnost krátkodobě vystavit tyto potahy povětrnostním vlivům a mít je i venku na terase, např. pod pergolou. Neměly by však být na dešti delší dobu, protože švy proniká vlhkost do vnitřní výplně a mohou se zde tvořit plísně.
Nylonové vlákno – pokud hledáte velmi trvanlivý, odolný a snadno udržovatelný materiál, sáhněte po nylonu. Dobře se čistí, není tak snadné jej poškodit ani ostrými předměty a sedací vaky beanbag.czs nylonovým potahem můžete mít delší dobu i venku. Nejsou ovšem tak měkkoučké na omak, jako plyš nebo polyesterový mikroplyš, ale pro běžné posezení v obývacím nebo dětském pokoji jsou ideální.
Polyester – velmi často padá volba na tuto syntetickou tkaninu vzhledem k tomu, že za posledních dvacet let doznala výrazných změn v technologii výroby. posezení na pohovce.jpgSoučasný polyester, to je celá řada velmi příjemných tenkých vlasových vláken, které napodobují hebkost zvířecích kožešin, a kromě potahů na křesla a sedací pytle se s nimi setkáváme i při výrobě ložního prádla. Výhodou samotného procesu výroby je i možnost vytvářet různobarevné variace s potisky a tím pádem lze vybírat výrobky podle vzhledu do jednotlivých místností v domě. Potahy z polyesteru se sice nedají tak snadno čistit jako nylon navlhčeným hadříkem, ale můžete je vyprat v pračce na 40 stupňů jako běžnou syntetiku.