Vánoční psíci a proč to nedělat

Často se setkáváme s klasickým scénářem – dítě chce psa, slibuje, že se o něj bude starat, pomalu samo dítě vyrábí pelíšek pro štěně a rodiče tedy kývnou a štěně skutečně koupí, ideálně na Vánoce, ať mají pěknou fotku na sociální sítě (dítě a pejsek, to je pecka). Jenže potom je dítě udeřeno tvrdou realitou, pejska totiž nelze vypnout a schovat na pozdější hraní. Ten pejsek tam už bude napořád, tedy minimálně na několik let.
zabalený pes v dece.jpg
Musí se každý den krmit, venčit, starat se o něj. To není jako v těch filmech, kde se skutečně zobrazovalo jenom to dovádění a občasné starání, tohle je totiž opravdový živý tvor. Spousta lidí má zvířata jako nějaké věci, které akorát umějí vydávat zvuky a jíst. Co si budeme, útulky by mohly vyprávět. Nejsmutnějším obrazem naší doby je opuštěné štěně v krabici na smetišti. Jakmile to oči nevidí, srdce to nebolí. Pokud i tak chcete dítě podarovat, je dobré přečíst si

Děti a psi nejdou moc dohromady

Pes může dítě tolerovat, může si s ním hrát, ale jako každý živý tvor, i ten pes ocení chvíli soukromí. A ne všechno si takový pes, málo vycvičený, nechá strpět. Ťapkání po psím obličeji, tahání za ocas, to všechno může vyústit v nepříjemnou nehodu, za kterou pejsek sám ani nemůže. Děti se často nedokážou ještě ovládat a ke zvířatům mohou přistupovat neohrabaně, krutě na první pohled. Byť to tak dítě nemyslí, může se stát, že zvíře i zraní. Je tak nesmírně důležité, aby byl pes nebo kočka, pokud jsou v kontaktu s malým dítětem (do 5 let) neustále pod dohledem. Nikdy nevíte, jak se dítě zachová, ani jak se zachová pes. Ale z valné většiny případů jsou útoky na dítě vyprovokovány chováním dítěte. Pak je tu další velké procento špatně vycvičených / týraných psů a až v nespolední řadě jsou agresivní plemena.

Popřemýšlejte, ještě než něco koupíte

Byť může být dítě sebevíc přesvědčivé, raději počkejte na starší věk. Zvíře je živý tvor, není to hračka. A i když ho vyhodíte někde u cesty, to zvíře bude žít dál.