Jak krmit adekvátně opeřence v zimě aneb krmítko je základ

Jak je to s krmením opeřených krasavců přes zimu? Při jaké venkovní teplotě a kdy je vůbec záhodno začít krmit opeřence? Proč je důležité krmítko a jeho správné umístění? Jaké zásady při krmení je třeba vědět a hlavně dodržovat? Co chutná nejen sýkorkám?
 ptáci a krmítko
Kvalitní krmítko a korektní umístění
 
Co se týče vhodného místa pro krmítko, je třeba myslet hned na několik faktorů. Jednak je třeba dát krmítko tam, kde nehrozí nebezpečí, aby se ke krmítku nemohly dostat kočky. Dále je vhodné nejen zastřešené krmítko a umístění tam, aby nebylo vystaveno dešti. Je třeba myslet i na udržení čistoty v krmítku, aby jídlo nebylo deštěm znehodnocené apod.
 sýkorka na budce
Menu, které nepatří do krmítka
 
V prvé řadě nikdy nedávat zkaženou či po záruční lhůtě prošlou potravu, rovněž plesnivé či nahnilé suroviny. Rozhodně je třeba se vyhnout i tvrdým drobkům z pečiva! Podáním nevhodných potravin naopak můžete až smrtelně ublížit malým opeřeným pěvcům.
 
Co je vhodné servírovat aneb správná hostina pro venkovní ptactvo
 
Opeření krasavci vám budou vděčni za skopový rozpuštěný lůj, stejně tak za semínka slunečnice, jádra lískových i vlašských ořechů. Zdraví prospěšné a vhodné je sezamové a lněné semínko. Vhodný je i tvaroh či ovesné vločky. Můžete také dát do krmítka kousek jablka.
 
Kdy a jak je vhodné přes zimu krmit?
 
Krmit neboli servírovat dobroty do krmítka je vhodné až když klesne teplota pod nulu nebo v případě pokrytí krajiny snějem. Stejně tak pokud je velmi hustá mlha, inverze či padající sníh s deštěm.
 
 
Zásady, které je třeba vědět a dodržovat
 
Nikdy nekrmíme opeřence v letním období! Jestliže v zimním období krmíme ptáčky, je třeba tak vydržet po celou dobu, tj. ne jen jednou nasypat a pak už nic do krmítka nedodat. Ptáci si tak zvyknou na vaše krmení a už budou automaticky spoléhat na potravu v krmítku. Do krmítka nepatří bílé pečivo!
 ptáček na větvi
Lůj je vhodný pouze v případě venkovní teploty pod 10 stupňů Celsia. Ovesné vločky jsou vhodné, jak už bylo výše uvedeno. Avšak! Do krmítka je lze nasypat až po dvou dnech ponechání otevřeného sáčku. Jinak hrozí díky oxidaci, že ptáčkům naopak ublíží.