Akvárium

Malé či velké, typizované či atypické, sladkovodní nebo mořské. Variant je mnoho. Ať už zvolíme jakékoli, když ho do svého domu či bytu vkusně začleníme, můžeme si vytvořit krásné místo pro odpočinek. Klidný relaxační prostor. Přinášíme několik rad pro začátečníky, jak na to.
rybky v akváriu 
Jaký tvar a velikost?
Obecně platí, že čím je akvárium větší, tím více rybiček do něj můžeme umístit. To je logické. Velikost i tvar akvária se odvíjí od našich prostorových možností. A také od množství finančních prostředků, které do něj a jeho obyvatel chceme investovat. Klasický tvar akvária je ten s vodorovnou hranu dvakrát delší, než je ta svislá. Pro začátečníky je takové akvárium nejvhodnější a v obchodech jich je velký výběr.
 modrá rybka
Kam umístit?
Nutností je pevná podložka. Akvárium plné vody něco váží! Na místě, které pro něj vybereme by nemělo hrozit, že do něj něco nebo někdo vrazí a dojde k velké katastrofě! Také by tam neměl být průvan, ale ani příliš horko (blízko topení). Nemá být vystaveno přímému slunci. Volíme místo dál od oken, kde nehrozí přehřátí a také nežádoucí růst řas v důsledku slunečního svitu. V dosahu musí být samozřejmě elektrická zásuvka, abychom měli kam zapojit osvětlení, filtr a vzduchování. Tato část projektu je úkol opravdu náročný!
 
Jak upravit dno?
Pro akvária sladkovodní používáme křemičitý písek, kamínky různých velikostí. Pro ta mořská písek jemný a oblázky. Vrstvu zvoleného materiálu směrem od přední stěny k zadní trochu navyšujeme. Vytváří to perspektivu.
hračka pod vodou 
Jaké rostliny a doplňky?
Rostliny prostředí akvárií nejen zdobí, ale ty živé do ní také uvolňují kyslík a odebírají oxid uhličitý. Rybám poskytují potřebný úkryt a některé druhy ryb je také využívají jako potravu. Vyšší rostliny sázíme dozadu, nižší dopředu. Druhy by měly být ve skupině pohromadě, je to přirozenější. Dekorativních předmětů (kamenů, jeskyněk, kořenů, ale i různých jiných) najdeme v obchodech opravdu velký výběr. To se týká také “technické podpory“ ve formě osvětlení, filtrů, topítek nebo možností vzduchování Záleží jen na našem vkusu. Myslíme vždy na to, zda zvolený způsob zajistí obyvatelům akvária dostatečné a vhodné životní podmínky!