Na co máte nárok na rodičovské dovolené


Mateřství a rodičovství, to nejsou jen radosti, ale také starosti. Především se vaší rodině sníží finanční příjmy, ale nemusíte se obávat, že byste byla úplně bez peněz. Sociální systém poskytovaných dávek je v České republice nastaven způsobem, že o dobu mateřské a rodičovské dovolené pobíráte určité finanční příspěvky, které se v tomto období velmi hodí. Vaše rodina tak nebude mít jen jednoho živitele rodiny, ale i vy jako matka budete moci do rodinného finančního rozpočtu něčím přispívat, případně tak budete mít z čeho hradit potřeby pro vaše miminko a další položky do domácnosti.

rodina


Otěhotněla jste, a ještě jste se nezorientovala ve všech sociálních dávkách, na které máte v době těhotenství a po porodu nárok? Ve všech těchto dávkách se lze velice snadno zorientovat, je zapotřebí sledovat také probíhající změny v zákonech, abyste věděli, na co, kdy a jak máte nárok. Při otěhotnění pro vás bude nejbližší a nejdůležitější bod příspěvek v mateřství. Při zorientování v sociálních dávkách v této oblasti si tak budete moci lépe naplánovat vaši finanční situaci a snadněji si tak rozvrhnete potřebné výdaje, především pořizování potřebné výbavičky pro vaše miminko.

Peněžitá pomoc v mateřství – kdy, co a jak

Na mateřskou dovolenou budete nastupovat 6 – 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Od té doby budete po dobu 28 týdnů čerpat peněžitou pomoc v mateřství, pouze ovšem v případě, že máte účast na nemocenském pojištění v posledních 2 letech alespoň 270 dnů.

peníze

Rodičovský příspěvek – podmínky čerpání a jeho výše

Po uběhnutí 28 týdnů vás bude čekat nástup na rodičovskou dovolenou a budete čerpat rodičovský příspěvek. Zjistěte si, v jaké výši a po jak dlouhou dobu můžete rodičovský příspěvek čerpat, jestli si při pobírání rodičovského příspěvku můžete ještě něco bokem přivydělat a další důležité potřebné informace, které se vám budou v tomto období hodit.