Nemoci koček

Máte doma kočičku, která je tulivá, mazlivá, vděčná za vaše pohlazení a dokáže vás zahřát svým hřejivým kožíškem. Občas vyvede nějakou neplechu, ale stejně přináší tolik radosti, že by vám doma scházela?

Ovšem nemoc si nevybírá a může zastihnout vás a vaši milovanou kočičku. Některým nemocem lze předejít správným očkováním a životosprávou, která je tolik podceňovaná. Infekční onemocnění může postihnout nejen vašeho miláčka, ale také celý chov, pokud nebudete provádět prevenci.

Nemoci, kterým můžeme předejít včasným očkováním

 
1.       Panleukopenie  – kočičí mor
Jedná se o infekční onemocnění, které se šíří vzduchem. Je velmi nebezpečné pro koťata, jelikož vyvolává krvavý průjem, který vede k odvodnění organismu. Inkubační doba je 2-10 dnů a průběh je velmi dramatický, jelikož kotě umírá do 24 hodin.

2.       Herpesviróza
Onemocnění dýchacích cest. Projevuje se kýcháním a výtokem z nosu a očí. Může dojít až ke vředům v dutině ústní, což má za důsledek odmítání stravy.

3.       Kaliciviróza
Apatie, horečka a vznik vředů v dutině ústní je pouhý začátek. Dále přichází bolesti kloubů a svalů.

4.       Vzteklina
Smrtelné onemocnění, jedno z nejzávažnějších virových onemocnění. Způsobuje agresivitu, slinotok, teplotu a vede až k úplnému ochrnutí. Nejčastějším šiřitelem jsou lišky, ale také netopýři. Pokud byste chtěli vycestovat s vaší kočičkou za hranice České republiky, je nutností toto očkování mít, jinak byste měli problémy.

Jedná se o druhy nemocí, proti kterým se očkuje v prvních týdnech života. A následující roky se provádí přeočkování. Samozřejmě existují ještě další nemoci a následné očkovací vakcíny. Při návštěvě vašeho veterinárního lékaře se informujte nejen o možnosti očkování, ale i o kvalitní stravě a případné prevenci. Vždyť jde o zdraví vašeho zvířecího kamaráda. On se vám odvděčí láskou a věrností.