Nevíte-li, co s volným časem, věnujte se plavbě na kánoi

Volný čas lze zaplnit různým způsobem, oblíbených hobby existují stovky, jedním z těch sezonních, a v České republice velmi oblíbených, je splouvání říčních toků. Zasloužila se o to nejen úspěšná propagace za socialismu, ale i zfilmovaný knižní titul Zdeňka Šmída, který oslovil stovky nadšenců napříč několika generacemi.
Záměrně zde neuvádíme slovo „raft“, neboť rafting je ryze masová záležitost, která přechází v kolektivní adrenalinový sport, máme na mysli jednomístné či dvoumístné laminátové nebo polyetylénové kajaky a kánoe.
sjíždění řeky

Na jaké řeky se vydat

Lužnice – všichni začátečníci by měli zpočátku zvolit mírný terén, nenáročný, kde se mohou naučit souhry práce s pádlem a pohybem trupu lodi, a kde se lépe a rychleji zdokonalí, než na divokých peřejích. Lužnice je mírně tekoucí řeka nížinného charakteru, protéká lučinatou krajinou a je ideální i pro dětské putovní tábory.
Vltava – je mezi vodáky nejoblíbenější, což také dokazuje počet zájemců v půjčovnách plavidel v Českém Krumlově, ve Vyšším Brodě a v Českých Budějovicích. Proudnice je široká a přehledná a mírné peřeje neodradí ani začínající zájemce. Vybavení kempů je na tomto vodním toku na nejvyšší úrovni ze všech českých řek.
Berounka – neměli byste si nechat ujít pohled na překrásná sluncem ozářená skaliska na horním toku Berounky a poznat zátočiny a prostorné louky, kde prožíval své šťastné chvíle spisovatel Ota Pavel. Berounka je splavná celoročně, je široká a přehledná a plavbu zvládnou i naprostí začátečníci.
jízda na kajaku

Co k tomu budete potřebovat

Základní vodácké vybavení – a tím je laminátové nebo polyetylenové plavidlo, dvě plastová či dřevěná pádla, stan, spací pytel, karimatka a především lodní vak z pogumované textilie. Vybavení lze buď zakoupit vlastní, anebo vypůjčit, přičemž součástí této zápůjčky může být i přeprava lodí i zavazadel. Půjčoven existuje v Česku několik desítek a všechny prosperují.
Dobrá nálada – se špatnou náladou si můžete vodáckou výpravu pokazit, pravdou ovšem je, že již při příjezdu do vodáckého kempu obvykle deprese a hysterie mizí a mění se v klid, pohodu a radost z pobytu v přírodě.