Penzion Loket s restaurací v historickém jádru bývalého královského města

Turistický ruch je přirozenou součástí lidského života a objevovat neznámé končiny v různých koutech světa bylo lidem v naší zemi dovoleno až po sametové revoluci. Za těch více než třicet let se však povaha cestování několikrát změnila a v současné době roste zájem o cestování na území České republiky. Určitý vliv na to má současná infrastruktura, vybudování cyklostezek a nových turistických tras, zakládání přírodních parků a rezervací, výstavba rozhleden, rekonstrukce divadel, muzeí, hradů a zámků a dalších pamětihodností.

gotická vitráž

Máme tedy co nabídnout nejen zahraničním turistům, ale i tuzemským zájemcům o cestování. K nejoblíbenějším a nejvíce navštěvovaným místům patří Pavlovské vrchy, Beskydy, Krkonoše, Šumava, a oblast západočeských lázní. U té posledně jmenované bychom se mohli alespoň na okamžik zastavit.

Městská památková rezervace Loket na horním toku Ohře

Loket je znám z turistických prospektů a webových stránek zejména zásluhou siluety raně gotického hradního komplexu ze 13. století, ovšem za zmínku stojí i městské jádro v podhradí, vybudované na skalnatém ostrohu nad ostrým ohybem řeky Ohře. Koncepcí připomíná některé městské rezervace, s nimiž se můžete setkat zejména v jihočeském regionu, a jehož význam spočívá v zachování původního rázu středověkého sídla – kdysi královského města s kaplí sv. Anny, kostelem sv. Václava, kašnou a morovým sloupem na náměstí T. G. Masaryka, a s měšťanskými domy stavěnými převážně v období přelomu gotiky a renesance, s významnými barokními úpravami.

rytíř ve zbroji

Ubytování je možné zajistit v samotném centru, například v penzionu Loket s restaurací, přímo proti baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Návštěvníci tu mohou využít cyklostezku Karlova stezka s napojením na stezku Euregio Ergensis, případně navštívit atraktivní vyhlídková místa v ulici Revoluční, která historické jádro obtáčí z jižní strany. Loket je také důvodem k přerušení plavby po Ohři, kterou splouvají každoročně stovky vodáků, aby tu mohli vnímat jedinečnou atmosféru starobylého sídla, ale živo je tu i mimo hlavní turistickou sezonu, kdy se zde pořádají Krušnohorské vánoční trhy a tradiční jarmarky s ukázkami tvorby některých lidových řemesel.