Socializace štěňátka

Ano. Seznamování štěněte s živým okolím se nazývá socializace. Štěně musíme seznámit s okolím, s pejsky žijícími v okolí. S chováním ke psům, které vůbec nezná. A to samé platí o lidské společnosti. Vyloženě laicky řečeno je socializace proces, kdy se má štěně naučit jak přistupovat k okolí. Musí se mu stopnout zbytečné strachy a musí se dostat do pozitivní motivace k okolí.

štěně v misce

Jak taková socializace probíhá? Není to nic světoborného. Prostě musíme štěňátko zvykat na vše nové. Musíme zajistit, aby si všechno očuchalo, aby si na všechno zvyklo. Nejlépe socializaci odstartujeme, když štěně vezmeme, už v nízkém věku, na cvičiště. A nemusíme jít zrovna na výcvik štěňat. Je dobré, když si štěně začne zvykat i na dospělé psi, kteří nejsou jeho příbuzní. Na cvičišti jsou psi se svými páničky, jsou pod dozorem a tak nehrozí, nějaké nebezpečí pro našeho psího juniora.

Také dbáme na to, abychom procházky vedli alespoň občas větší skrumáží lidí. Štěně sice ze začátku bude nejisté, ale po čase zjistí, že to nic neobvyklého není.

Určité nebezpečí na nás čeká při procházkách kolem zahrad a vilových čtvrtí. Občas za plotem se schovávají i velcí psi, kteří funkci hlídače berou až moc vážně. Přiřítí se kdoví odkud a začnou na nás řvát jako smyslu zbavení. Neatakují vůbec nás. Atakují naše stěně. Chudinka malá se z takového útoku možná začne bát, nebo naopak se v něm probudí sebevědomý pes a na útočníka začne dorážet po svém. Je důležité, držet štěně dál od plotu. Domácí to mají určitě dobře vychytané a ví přesně o místech, kde prostrčí svůj čumák nejdále. V tomto místě můžou ublížit našemu pejskovi.
roztomilé štěně

U plotu za kterým útočí pes, se snažíme našeho juniora uklidňovat hlasem a třeba i pamlsky. Musí v nás cítit opravdovou oporu. Snažíme se jej uklidnit, aby zbytečně nepropadalo hysterii. Nesmí se do budoucna u takového plotu bát. Nemělo by ale také zbytečně štěkat. Tím jen útočícího psa provokuje k další hlasité akci.

Štěně jak roste, se stále vyvíjí a zdokonaluje. Jestli se z něj vyvine sebevědomý, nebojácný pes je na nás. Na našem přístupu a na tom, jak se nám podaří jej provést různými nástrahami dospívání.