Uhlídat se to dá

Majitelé dopravních a stavebních firem a dost možná i nejednoho podniku jiného, jim do jisté míry podobného, si nejednou marně lámou hlavu nad tím, jak uhlídat svůj majetek. A pokud nenalézají fungující řešení, nejednou si rvou vlasy z hlavy. Protože si to jistě dokážete i sami představit:auto na silnici

  • Řidič firemního vozidla, osobního stejně jako nákladního, vyjede za brány podniku a za chvíli už se po něm pověstně slehne zem. A kdo ví, jak si pak počíná? Co když zamíří se služebním vozidlem a v pracovní době na soukromou fušku? Co když auto někde odstaví a půjde dejme tomu na houby, na ryby, za děvčaty, co když si dá dvacet? Co když z onoho vozu vycucne nějaké ty pohonné hmoty pro vlastní potřebu, co když si tu odmontuje nějaký nový díl a vymění ho za svůj starý, co když možná dokonce ukradne vozidlo celé? A co já vím, co všechno se dá ještě s takovým vozidlem načerno podniknout?
  • Obsluha stavebního stroje je s tímto chvíli na jednom a zanedlouho o zase na jiném staveništi. A jak uhlídat, jestli se tam s tímto strojem doopravdy pracuje nebo je tento někde odstaven a obsluha lelkuje? Nebo jak zkontrolovat, jestli se s ním pracuje tam, kde se s ním pracovat má, a ne na nějakém melouchu? Jak zkontrolovat efektivitu práce, spotřebu pohonných hmot a tak dále?
  • A zaměstnanci mimo podnikový areál? Jak zjistit, zda a jak pracují, zda jsou tam, kde mají být, zda je produktivita jejich práce dostatečná, zda se nějak neprohřešují?

auto proti obloze
Je prostě strašná spousta toho, co je v podobných firmách nutno kontrolovat, a také toho, co není v lidských silách uhlídat.
Ovšem i když se to nedá uhlídat bezprostředně, řešení existuje. Jmenuje se GPS sledování vozidel onlinea umožňuje kontrolu právě takových vozidel a techniky a počínání si zaměstnanců. A to ve virtuální podobě, na dálku přes internet.
Lze si tu nastavit přesně ty parametry, jež majitele firmy zajímají, a pak už jenom ověřovat, odpovídají-li tomu, čemu odpovídat mají.
A je nasnadě, že se to vyplatí. Protože kdo ze zaměstnanců bude tropit neplechu, ví-li, že se šéf může dívat, že? Klidně i na vzdálenost stovek kilometrů.