Dobrá nálada díky tryptofanu


S přicházejícím podzimem a zimou spousta lidí pociťuje horší náladu, ať už je to končícím létem či menším výskytem sluníčka. Právě v takových momentech je ideální začít se substitucí tryptofanu, který se dokáže postarat o lepší náladu, méně stresu a kvalitnější spánek. Jak je to možné?

vejce natvrdo na lžících

L-tryptofan plní v těle řadu zásadních funkcí. Mezi nejvýznamnější funkce patří rozhodně tvorba serotoninu, který z této aminokyseliny vzniká ve dvou chemických krocích. Serotonin, jak možná tušíte, se nazývá hormonem štěstí. Je to neurotransmiter, jehož nedostatek může vyústit nejenom v negativní náladu, ale také třeba až k depresím. Je tedy nutné se ujistit, že vaše tělo má dostatek tryptofanu, a z něho vznikajícího serotoninu.

Tento neurotransmiter je však důležitý i z dalšího důvodu, pomocí něj totiž dochází ke vzniku melatoninu, což je spánkový hormon. Při nedostatku melatoninu budete mít potíže s usínáním, plytkým spánkem a dalšími poruchami.

  • Zatočte se špatnou náladu, výkyvy nálad a s nepředvídatelným chováním
  • Zajistěte si kvalitnější spánek, rychlejší usínání a více energie po celý den
  • Začněte aktivně bojovat s úzkostmi, panickými záchvaty nebo dokonce depresemi
  • Eliminujte ze svého života nervozitu, zdraví škodlivý stres s neustálý strach

modrá molekula DNA

Dostatečný přísun je nutností
L-tryptofan patří mezi takzvané esenciální aminokyseliny, což se dá přeložit tak, že jde o proteiny, které je nutné dodávat do těla. Je tedy nezbytné se zaměřit na potraviny, které v přirozené formě obsahují dostatečné množství tohoto proteinu. Někteří lidé s tím však mohou mít problém, zejména vegani a vegetariáni, ale i ti, kteří nejí maso tak často. Pokud chcete mít jistotu, že vaše tělo dostává tuto aminokyselinu v dostatečném množství, investujte do kvalitního doplňku stravy, který dodá potřebné množství v jedné jediné tabletce.