Vhodnou zárukou za úvěr se může stát libovolná nemovitost

Jestliže uvažujete o tom, že byste si sjednali nebankovní hypotéku, měli byste dobře znát také její podmínky, abyste posléze nebyli nepříjemně překvapeni. Samozřejmostí je znalost takových základních ukazatelů, jako je úroková míra, doba splatnosti, případné poplatky. Tyto ukazatele by měly být rozhodující proto, zda si půjčku sjednáte či nikoli. Ovšem v první řadě vždy narazíte na podmínky, které musíte splnit proto, abyste si takovou půjčku vůbec mohli sjednat. Pokud jde o nebankovní hypotéky, tak je to celé poměrně jednoduché – nebudete se muset prokousávat složitými formulacemi, pro všechny nebankovní úvěry platí dvě základní věci. K jejich sjednání musíte mít dostatečně vysoký příjem, a také nemovitost, kterou se za úvěr zaručíte.
balíčky bankovek - hromada

Mnozí lidé se u druhé podmínky zarazí a mají obavy, zda právě jejich nemovitost bude k takovému účelu vhodná. V této věci ovšem můžete být bez obav, neboť nezáleží ani tak na druhu nemovitosti, jako především na její tržní ceně. Hodnota zvolené nemovitosti by vždy měla korespondovat s výší úvěru, o jakou máte zájem. Takže pokud vám postačí jen několik desítek tisíc korun, může být vhodnou zárukou i garáž anebo třeba zahradní chata. Naopak pokud pomýšlíte na větší peníze, měli byste se za úvěr zaručit hodnotnější nemovitostí. Nicméně volit můžete z mnoha druhů nemovitého majetku, vždyť není ani ten nejmenší problém sjednat si třeba hypotéku na pozemek anebo hypotéku na družstevní byt.
bankovka – dirhamy
Jasné je, že jsou i takoví lidé, kteří zkrátka žádnou nemovitost k dispozici nemají, a přesto potřebují půjčku. Pro tyto lidi je velkou šancí možnost ručit s pomocí spoluručitele, což je třetí osoba, která se za váš úvěr zaručí svým vlastním majetkem. Není důležité, kdo to konkrétně bude – ručit může váš přítel, strýc či soused anebo někdo jiný. Hlavní je totiž to, abyste takového ochotného spoluručitele s dostatečným majetkem ve svém okolí nalezli.