Ach, ten detox – aneb jak tomu skutečně je.

O detoxikaci organismu slyšme v posledních letech stále častěji, hlavně tedy v období jara, kdy se příroda probouzí a z toho důvodu bychom měli udělat to samé s našim tělem po únavných zimních měsících. O detoxu se mluví hlavně z toho důvodu, že se stále více zabýváme zdravou výživou, ke které samozřejmě toto téma nezvratně patří. V názorech na provedení očisty se ale názory velice rozcházejí. Jedna skupina tvrdí, že je ideální a pro tělo nejpřirozenější cestou několikadenní půst, jiný zase preferují nejrůznější diety, po čas, kterých konzumujete pouze zelené zeleninové a ovocné šťávy, a další se vydávají cestou pilulek a nejrůznějších tinktur anebo přírodních bylinkových kůr. Kde je tedy pravda?

řepová šťáva

Podíváme-li se na dnešní styl života, a hlavně tedy stravování, přijdeme na to, že stále více a více osob má jako zaměstnání sedavé zaměstnání. Tyto osoby by tedy svůj volný čas měly trávit sportovními aktivitami anebo alespoň delšími procházkami. Jak ale jistě tušíte, a co potvrzuje i celá řada studií, ve většině případů tomu tak není. Další věcí je, že se naše populace potýká s novou civilizační chorobou, jíž je obezita. Na vině jsou nekvalitní suroviny, do níž je jako bonus přidávána chemie, cukry a nejrůznější dochucovadla, a již zmíněný téměř žádný pohyb. Alkohol, tabákové výrobky a další návykové látky také nejsou zrovna výhrou v loterii Tento styl našemu tělu rozhodně neprospívá, protože k tomu nebylo ani uzpůsobeno. Není se tak čemu divit, že se do něj dostávají toxiny, se kterými se jen těžko vyrovnává. Pravdou je, že tělo se zvládá do určité míry detoxikovat samo. Ne nadarmo se také játrům říká čistička organismu. Když je ale nepříznivých faktorů příliš, setkáváme se již s problémy. A v tomto případě je nutné trochu tělu pomoci. Je tak jasné, že boom jarních detoxů není zrovna rozumnou věcí, protože si každé tělo funguje rozdílným způsobem, a tak si také žádá očistu v jiný čas. Pokud ovšem jste fanouškem tohoto trendu a pozorujete, že vám tato metoda vyhovuje, jen tak dál. Důležitým faktorem je totiž umět svému tělu naslouchat, pochopit jeho potřeby a ujasnit si, co mu vyhovuje a co nikoli.

ovocná miska

Půst je jistě skvělým způsobem, ovšem není vhodným řešením pro všechny. Mnohem lepší, jednoduchou a déle udržitelnější alternativou je vynechat nebo alespoň omezit tučné a chemické potraviny a zařadit do svého života pestrou a vyváženou stravu. Velice dobrými potravinami, které podporují přirozenou detoxikaci, jsou například česnek, zázvor, špenát, citron, zelený čaj nebo chlorela. Často používaným přírodním detoxem, je také neera sirup od https://www.nakliceno.cz/neera/, který se skládá z vody, stromového sirupu, kajenského pepře a citronové šťávy. Délku této kůry si navíc můžete přizpůsobit. Pro nedočkavce je vhodná rychlá verze na tři dny a pro opravdové poctivce naopak rovnou patnáctidenní.

Nezařazené