Kam schováváme své úspory?

Češi jsou národ šetřivý a také vynalézavý, to je o nás ve světě známá věc. Jak jste na tom vy s penězi, které si šetříte? Máte zvláštní účet na spoření, spoříte si například na důchod, ale také na případ, kdy byste byli dlouhodobě nemocní nebo přišli o práci, spoříte dětem na dům či byt?

Máte stavební spoření, které hodláte věnovat koupi nového domu? A co peníze, které si střádáte jen tak, kdyby náhodou. Máte je doma, jak se říká, zašité v matraci, nebo si je střádáte v bance, kde máte šanci, že vaše úroky porostou a že vaše finance zvětší svůj objem? Jak zacházíte s penězi, které jste si sami našetřili?

A máte přehled o tom, jak vypadá vaše finanční situace? Víte, kolik peněz máte našetřeno a kolik měsíců byste s nimi dokázali vyžít a jak kvalitně, pokud například ztratíte práci, v níž jste vydělávali průměrný plat, tedy dvacet tisíc korun čistého, máte manželku, která vydělává dvanáct tisíc čistého, a dvě děti, ale nemáte dluhy kromě televize, kterou za pět měsíců splatíte?

–          Jakou částku byste měli mít našetřenou?
Znalci a finanční experti se shodují, že našetřeno byste měli mít minimálně šest svých platů, abyste dokázali vyžít alespoň půl roku s minimálním uskrovněním se. Půl roku je totiž standardní doba pro hledání a nalezení práce stejně dobré, ale také stejně placené a ve vašem oboru.

–          Víc než polovina lidí má peníze doma
Částky mezi pěti až patnácti tisíci má podle výzkumu České bankovní asociace každý druhý Čech. Každý šestý Čech má doma dokonce více než patnáct tisíc korun.

–          Peníze v šuplíku
Nejčastěji mají peníze doma senioři.

–          Peníze v bankách
Lidé, kteří žijí ve městech nad sto tisíc obyvatel, si naopak doma příliš velké finanční částky neschovávají. Většinou se jedná o lidi v produktivním věku. Většinou u sebe mají jenom pár stovek korun a platební karty, na které se spoléhají. Znalci dodávají, že tento způsob je nejrozumnější, co se řešení a starání se o finance týče.

–          Kam peníze schováváme?
Většinou do trezoru, ale také vlastní peněženka, protože chtějí mít finance pod kontrolou. Ovšem také je schováváme, je nábytek, šuplík v pracovně, ale i ložní prádlo, polštář nebo v hrnečcích. Skrýše máme ale i v ruličkách od toaletního papíru nebo v septiku.