Stavíme dům svépomocí

Důvodů pro takové rozhodnutí může být mnoho. Někdo preferuje úsporu finančních prostředků, které by musel vyplatit za provedené práce a jako provizi stavební firmě, jiný si zase myslí, že jedině on sám, na svém, udělá vše poctivě a kvalitně. Další může mít ke stavbám domů jakýsi osobní vztah nebo má kontakty na stavebníky a řemeslníky, potřebné práce si nasmlouvá a zajistí sám.
cihly stavba střecha
Začít je potřeba výběrem vhodného pozemku, kam se vejde dům a vše, co plánujete. Umístění domu se většinou plánuje tak, že obývané místnosti jsou orientovány na jih, naopak na severní straně bývá většinou vstup do technického zázemí, někdy i kuchyně.
Projektová dokumentace může být zpracována přesně podle představ stavebníka nebo je možné využít již zpracovaný typový projekt.
Materiál pro stavbu, především písek, štěrk nebo dřevo, je vhodné využít z místních zdrojů, odpadají tak náklady za dopravu ze vzdálenějších míst. Míchačka je skvělý vynález, ale asi nikdo u ní nechce stát po celou dobu stavby. Proto je nutné část prací přenechat stavební firmě, zadat přesně specifikovanou poptávku a pečlivě si dodavatele vybrat.
S ohledem na ceny materiálu i prací je vhodnější začít stavět brzy na jaře nebo na podzim. Navíc oproti letním měsícům mají firmy volnější kalendář a snáze se tak naváže případná spolupráce.
stavba dům bagr
Stavební dozor samotnému stavebníkovi může v nesnázích odborně poradit, důležitější však je, že hlídá dodavatelskou firmu, aby bylo vše provedeno podle projektu a stanovených technologických postupů. Neustále kontroluje kvalitu provedení prací a je odborně způsobilý řešit nenadálé situace.
V průběhu stavby je vhodné průběžně pořizovat fotodokumentaci, zaznamenávat každý rozvod plynu, elektřiny, vody i odpadu, aby bylo jasné, kde přesně se ve zdi, pod omítkou nachází. V budoucnu to může ušetřit spoustu práce a starostí.