Odkud se vzala čínská mince štěstí?


Mince pro štěstí mají ve svém středu čtvercovou dírku. Ta představuje energii Jin. Energii Jang potom znázorňuje samotný kulatý tvar mince.  Mince pro štěstí byly zdobeny rozličnými znaky či písmeny, které objasňovaly použití mincí pro štěstí a různou symboliku.

Nejčastěji se objevuje devět mincí, které jsou zavěšené na červené šňůrce. Těchto devět mincí má zajistit a přivolat nepřetržité štěstí. Devítka je násobkem tří a v Číně je násobek čísla tří nejšťastnějším číslem. Tyto mince štěstí se nosívají i jako ochranný amulet při sobě, či jako dekorace v domácnosti.

Čtvercový otvor, který je uprostřed mince má také praktické rituální využití.  Tímto otvorem se provléká šňůrka, různé tyčky, tyčka nebo kovové pruty. Mají-li mince na rubu zapsaná slova, váži se postupně ve správném pořadí k sobě a tím tvoří verše.  Tyto verše mají potom člověku přinášet štěstí. Svázané mince se potom zavěsí na červenou šňůrku.

Rudá šňůrka symbolizuje v Číně štěstí také. Takto svázané a opatřené šňůrkou se potom nosí zavěšené na krku, nebo se věší na krk sošce boha štěstí. Malé děti nosívají na krku náhrdelník v počtu mincí shodný s jejich věkem. Rodiče vždy přidávají jednu minci na tento náhrdelník o narozeninách dítěte. 

Tyto mince mají jejich potomka ochránit před nebezpečím. Mince pro štěstí se doteď věší v čínských obchodech nad vstupní dveře, aby do obchodu přilákaly bohatství a úspěch.  O svatební noci dávají rodiče nevěsty minci štěstí do postele, aby byl zajištěn nový potomek. Na nový rok také dostávají děti mince, vložené do červené obálky. 

Tyto mince by měly zajistit štěstí v dalším roce, podobně, jako se u nás na Nový rok pojídá čočka, nebo se v peněžence nosí šupinky z kapra. Celá čínská mytologie je protkávaná Čínskými mincemi štěstí, zkuste také, zda se kousíček tohoto štěstí přenese i na vás.