Úvahy a představy o kráse

Když se budeme bavit o kráse, tak každý z nás si bude představovat něco jiného. Protiklad nebo postoupnost krásy je ošklivost a s těmito slovy se setkáváme po celé věky. Takže by se dalo říci, že krása je pojem čistě relativní, která je vnímána smysly každého jedince jinak.
nahá brunetka
Co si například představují ženy o kráse? Převážná většina má vysněnou krásu jinou. Možná proto, že v daném čase se prezentuje krása ženy taková, která je pro ni až nedosažitelná. Například podle štíhlých modelek a diktátu módy. Ale je to určitě psychická záležitost každé ženy. Ještě že ženy mají zdravý ženský rozum a uvědomují si, že jejich krása je jiná a nebudou se kvůli tomu trápit.

Pro ženu je důležité hlavně její sebevědomí a ví, že nemusí vypadat jako modelka. A například každá žena – matka ví, je naprosto přesvědčená, že její dcera nebo syn jsou nejkrásnější.
novorozeně s maminkou
    o    Pohled muže na krásu ženy je od nepaměti stále stejný. Některým si líbí ženy štíhlé, kypré, světlé, tmavé, ale převážně muži v ženách vidí budoucí matkových dětí: vnímají poměr boků a pasu, kyprá ňadra, pravidelnou tvář, čistou pleť, zdravé vlasy a zuby, hlas, držení těla, chůzi a vůni – vše, co k ženě patří. A každý muž si vybere pro sebe tu krásnou.

Co je pro někoho například objektem krásy a touhy, pro druhého může být jen krásným obalem. Pak je i období, kdy v určitém věku napadne každou ženu, jestli je ještě krásná, když pomalu ztrácí své křivky a vlasy šediví. Ale i s touto krásou se dokážou ženy vyrovnat.

    o    Krása – to je i estetické hodnocení určité kategorie – krása člověka, přírody, myšlenky, oděvu, vztahu, obrazu… a to každý z nás vnímá jinak. A estetika je těsně spjatá se vkusem a někdo už napsal, že vkus je spojený s představou o kráse. V různých dobách, v různých společenstvích a národech se představa ideálu krásy a dokonalosti jiná, neustále se mění a vyvíjí.
zasněžené hory
V každém období představa o ideálu krásy označí i to, co je ošklivé a nevkusné. Jednoduše řečeno, pohled na krásu má mnoho protikladů.

    o    Pokud je něco krásné – tento pojem každý svým způsobem může vnímat jinak. Pokud se týká krásy lidské bytosti, například ženy, tak někdo vnímá krásu těla, druhý vnímá krásu intelektu  a vnitřní krásu.

4.1/5 - (13 votes)