Bydlení je hra

Ano, bydlení je především hra našeho ega proti tomu, co si reálně přejeme. Hra závisti s racionalitou. Nevěřím, vždyť:

  • Ceny za bydlení jsou vysoké

Jsou, ale situace nebude trvat věčně. Už dnes v přepočtu na kupní sílu je bydlení u nás dražší než ve většině Evropské unie a situace brzy bude neudržitelná, ceny tedy zákonitě klesnou.
osvícený dům

  • Nájem nechci

Východoevropskou a postsovětskou tendencí je vše vlastnit. Leasing, ani operativní, moc připustit nechceme, máme podivný blok. A bydlení v podnájmu je pro mnohé o to větší katastrofa. Nicméně, v západní Evropě tak bydlí velká část lidí, a přesto žijí spokojeně. Navíc, majitelé bytů, pokud mají trochu intelektu, nemohou být těmi „zlými predátory kteří nás chtějí oškubat“. Jakmile by totiž lidi nebyli schopni jejich přemrštěné nájmy platit

  • Hypotéka je ošklivá

Hypotéka je naopak výhodnější, nežli na bydlení šetři a až z našetřených peněz je zaplatit. Do svého se totiž můžete stěhovat dříve. A peníze, které se při šetření znehodnocují, takhle naopak vkládáte do něčeho, co hodnotu udržuje, případně na ní nabývá.
Možností financování koupě vlastního bytu je samozřejmě více .
venkovský dům

  • Dědictví? To přece nejsou mé vydělané peníze!

Dědictví není třeba tak rychle odmítat a pohrdat jím. Ano, máte něco „bez práce“, ale pokud vám někdo závidí, je to jen jeho problém. Každý máme v životě věci, které je náročné řešit a další věci, které nám jdou snadno, dědictví ne dědictví. Pokud se vám zděděné nelíbí a žít v něm nechcete, prodejte je a za získané peníze si kupte bydlení svých snů.

  • Stěhování do opuštěných míst? Co tam budu dělat?

Zvažte, jaké máte prostorové potřeby, zda náhodou menší obytná plocha není snazší na údržbu a zda se ve velkém bydlení nestáváte jen otrokem svého majetku. V horských, přírodních, opuštěnějších oblastech, je lepší životní prostředí a venkovní prostor a příroda vám suplují menší vnitřní prostory. Pokud je to vlastní vašemu naturelu a umožní vám to práce, zvažte i tuto variantu.