Kdy se prodej sro vyplatí


Vzhledem k popularitě, kterou mají mezi podnikateli společnosti s ručením omezeným, není divu, že také často dochází k jejich prodeji. Problémem je, že ten je často ztrátový, neboť se mnohdy ani nenavrátí peníze, které jsme do podnikání vložili. Přesto se najdou výjimky, situace, kdy může být prodej sro dokonce výhodný.

Tím asi nejběžnějším případem, se kterým se můžeme setkat, je prodej dobře zavedené, ziskové společnosti, která je na trhu již řadu let. V takovém případě již majitel nejenže získal zpět veškeré peníze, které do ní vložil, ony se mu i několikanásobně vrátily. A nyní ji může prodat za vysokou cenu, neboť je velmi pravděpodobné, že o ni bude mezi lidmi velký zájem. Zde z toho tedy prodávající vyjde s čistým ziskem.

většina podnikatelů brzy skončí

Dalším případem jsou takzvané ready made společnosti, tedy takové, které byly založeny http://moodle.horackova.cz/mod/forum/discuss.php%3Fd%3D2%26mode%3D1 již za účelem toho, že budou prodány zájemcům. Tyto jsou většinou „netknuté“, na trhu nijak nepůsobily, a kromě jejich založení s nimi neměl dosavadní majitel žádné výdaje. Stačí mu tedy nastavit cenu vyšší, než jakou doposud zaplatil, a rázem má čistý zisk. Není tedy divu, že se firem, které se právě prodejem těchto společností zabývají, objevilo v posledních letech poměrně velké množství.

k podnikání je potřeba i dobrý nápad

Jistě, ani jeden případ se s největší pravděpodobností nebude týkat běžného podnikatele, i když ten první patří rozhodně k těm hlavním cílům. Jen málokdo jej však dosáhne. Podnikání je velmi tvrdý byznys, v němž skutečně uspěje jen málokdo. Naprostá většina bude ráda, pokud nakonec neskončí s dluhem.

Bohužel, valná část lidí stále vidí podnikání jako rychlou a snadnou cestu k penězům. Co už ale nevidí je riziko, které na sebe podnikatel bere, stejně jako počet těch, kteří zkrachují během prvního roku svého působení. Proto bychom měli být opatrní, zvláště pokud bychom si na firmu potřebovali půjčit peníze. Je totiž vždy vhodné být připraven na ten nejhorší scénář. Tak nebudeme ničím překvapeni.