Připravte si svůj domácí repelent

Většina přípravků určených k odpuzování hmyzu využívá účinků látky zvané DEET, což je diethyltoluamid, který hmyz odpuzuje hlavně svým pachem. Používání této látky vzniklo v USA, kdy bylo poprvé využito americkou armádou v bojích, odehrávajících se v džungli za 2. Světové války. Pravdou je, že tato látka je účinná, a čím více obsahuje DEET, tím více.
kopečková zmrzlina
Ale odborníci doporučují používat přípravky s koncentrací této látky 30 – 50%. I přesto jsou tu i další fakty, které mnohé z nás nutí, zamýšlet se nad jinými alternativami ochrany před hmyzem. Látka DEET totiž není zrovna ekologicky založená, může mít špatný vliv na přírodní prostředí i na lidskou kůži a dokonce i psychiku. Proto si lidé začínají vymýšlet způsoby, jak tuto, ne zrovna šetrnou látku účinně nahradit. My jsme pro vás připravili několik tipů, jak si takový domácí repelent vyrobit v domácích podmínkách.

Domácí repelent, který voní, osvěžuje a odpuzuje hmyz

Materiál na výrobu: 100 ml destilované vody, 15 ml vilínové vody, 1 lžička kosmetického glycerinu, 4 kapky esence eukalyptu, 4 kapky esence citronové trávy, 2 kapky mátové esence, 2 kapky éterického oleje levandule, kapka neem oleje. Vše jednoduše smícháte a přelijete do prázdného rozprašovacího spreje. Před aplikací protřepte.

Účinné látky a vůně proti hmyzu se ukrývají v esencích citronové trávy, levandule a máty. Ani neem olej není v receptu náhodou, svým zápachem totiž odpuzuje hmyz, na lidskou pokožku však působí blahodárně. Mimoto citronová tráva a máta mají na lidský organismus chladivý účinek a hydroláz z vilínu virginského má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a přispívá ke snížení pocení.
kostky mýdla

Hřebíčkový repelent

Materiál na výrobu: 30 – 60 kousků celého hřebíčku/ 10 -20g čerstvě drceného, 100 ml 100% lihu, nebo silný nearomatický alkohol. Hřebíček nechte v lihu louhovat 2 až 3 dny a poté směs přefiltrujte přes plátýnko, nakonec přelijte do rozprašovače. Před nanášením protřepte, aplikace se musí opakovat cca po 2 hodinách. Je účinný spíše proti komárům a muchničkám, klíšťata na něj moc nereagují.

Peprmintový přípravek proti klíšťatům

Potřebujeme jen 2 hrnky vody a přibližně 20 kapek peprmintového olejíčku. Při pobytu v přírodě na více než 3 hodiny aplikaci pro jistotu zopakujte.

Způsobů jakými si můžete připravit vlastní repelent pro odpuzení hmyzu a klíšťat šetrnějším přírodním způsobem je mnoho. Ale pokud jde o ochranu před nákazou klíšťovou encefalitidou, nejjistější ochranu vám poskytne očkování, nicméně je dobré se proti těmto parazitům i tak bránit i když se necháte očkovat.