Běhání – kdy a jak začít?

Běh patří v současnosti k poměrně populárním zálibám. Počáteční investice (opravdu kvalitní vybavení, které je ze zdravotních důvodů nutné) např. boty sice nejsou nejlevnější, ale na druhou stranu – kupovat každý týden je asi taky nebudete, takže se jedná o jednu z méně finančně náročných aktivit, díky které zlepšíte svou fyzickou kondici.

Navíc je vědecky dokázáno, že lidé, kteří pravidelně běhají, jsou šťastnější, protože při běhu se do krve uvolňuje “štěstí“.

Kdy?

 Poměrně populární je tvrzení, že běhat by měli jen mladí lidé. Toto tvrzení je však zcela zcestné! Běhat může opravdu každý, ale samozřejmě se musí své kondici, věku a zdravotnímu stavu přizpůsobit. Obzvlášť pokud má člověk problém s klouby apod., měl by věnovat zvýšenou pozornost nejen výběru kvalitní obuvi, která efektivně tlumí nárazy, ale i volbě samotné trasy (povrchu) – v tuto chvíli betonový chodník v centru města nebude to pravé ořechové.

 Další časté tvrzení je, že běhání je nezdravé. Spolu s chůzí se jedná o jeden z nejzdravějších sportů a to z více důvodů:

·         Je to pro nás přirozený pohyb (na rozdíl třeba od baletu…)
·         Zatěžujete všechny části těla rovnoměrně (nerovnoměrná zátěž je typická pro sporty typu tenis, kdy je zatěžována převážně jen jedna polovina těla)
·         Díky nutnosti znalosti správné techniky dýchání je lepší funkce srdce a cévní soustavy samozřejmostí

Jak?

 Určitě pro začátek není dobré začínat jak s přehnaně dlouhými úseky, tak stejně zbytečné je i běhání zbytečně dlouhé. Nemusíte se rozhodně za nic stydět, pokud na začátku budete běhat např. jen 20 – 30 minut. Na začátku je lepší počítat minuty než kilometry! Toto vše je samozřejmě ovlivněno Vaší předchozí kondicí, ale nepřehánějte to.

 Jediný výsledek je bolavé tělo (namožené svaly) a neefektivní spalování tuků (v případě hubnutí) či zbytečný nárůst váhy (tuky zůstávají a nabyde svalová hmota). Intervaly běhu můžete postupně prodlužovat, ale nezapomínejte taky na pravidelnost – běh 1x týdně nemá žádný význam. Minimální hodnota by měla být 3 až 4x do týdne, ideál je však 6 až 7 dní v týdnu.